Hartowanie stali

Hartowanie jest to rodzaj obróbki cieplnej materiału, który polega na nagrzaniu materiału do odpowiedniej temperatury, utrzymaniu go przez pewien czas a następnie wychłodzeniu hartowanego materiału. Dzięki procesowi hartowania w materiale dochodzi do naprężeń, które powodują wzrost własności wytrzymałościowych.

Czy warto poddać stal hartowaniu?

Firma SerwoTech wykonuje detale, które są poddane procesowi hartowania, dzięki czemu zwiększają one swoje właściwości. Obróbka cieplna ma głównie na celu:

  • zwiększenie twardości stali,
  • obniżenie chropowatości części wymagającej szlifowania  i uzyskują wymaganą skrawalność.

Proces hartowania stali przeprowadza się na półproduktach lub gotowych wyrobach.  Należy odpowiednio ustalić warunki procesu aby nie doszło do częściowego lub całkowitego zniszczenia produktu, dlatego trzeba ustalić następujące czynniki: temperaturę, czas przetrzymania, szybkość nagrzewania oraz szybkość chłodzenia. Stale, które najczęściej podaje się procesowi hartowania w naszej firmie to 40HM, 50CrMo4, 40HNMA itd.

Detale, które są produkowane przez naszą firmę a następnie poddane hartowaniu mogą być wykorzystywane w bardziej wymagających zastosowaniach.

Zastosowanie stali hartowanej

Stal hartowana znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle, zwłaszcza w urządzeniach wykonujących cykliczną pracę. Do przykładów zastosowania hartowanej stali zaliczamy:

– koła zębate,

– noże, wiertła ,

– tulejki,

– dziurkownik,

-złączki itp.

Ponadto stal hartowana znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża odporność i twardość wykorzystanego materiału.

Produkcja seryjna detali ze stali – Serwotech