Mierzenie chropowatości powierzchni metodą stykową
Pomiary chropowatości detalu wykonujemy aby sprawdzić zgodność wyrobu z wymogami technicznymi detalu. Na większości rysunkach wykonawczych – technicznych te parametry są ściśle określone dla różnych powierzchni detalu. W zależności od procesu technologicznego profil chropowatości ma różna strukturę.
Wyróżniamy w naszej firmie takie procesy technologiczne jak:
– toczenie,
– frezowania,
– szlifowanie,
– walcowanie,
– nagniatanie.
Najlepsze parametry chropowatości uzyskuje się przez nagniatanie wcześniej szlifowanego, polerowanego bądź toczonego detalu.
Pomiar chropowatości powierzchni
Na filmie poniżej mierzymy chropowatość powierzchni przylgni kołnierza wykonanego ze stali stopowej.
Standardowe procesy tokarskie i frezerskie mieszczą się w zakresie chropowatości Ra 0.8 do Ra 3.2. Na naszych maszynach CNC jesteśmy w stanie uzyskać również niższe wartości chropowatości jednak wymaga to specjalnego – bardziej indywidualnego podejścia do procesu technologicznego. Oprócz tego stosując dodatkowe urządzenia do nagniatania uzyskujemy chropowatości poniżej Ra 0,1 zastępując operację szlifowania i polerowania detalu.
W naszej firmie pracujemy na urządzeniach elektronicznych urządzeń pomiarowych Mitutoyo LH-600 i MahrSurf M400 widocznych w naszym parku maszyn CNC w Rzeszowie. W chwili obecnej większość pomiarów chropowatości powierzchni detali wykonujemy przy użyciu maszyny MAHR – Surf.
Przed erą takich urządzeń cyfrowych stosowano metody porównawcze do pomiarów chropowatości. W tym celu posiadaliśmy wzorce chropowatości dla wszystkich typów obróbki – dla różnych typów obróbki oceniało się poprzez porównanie badanej próbki sztuki z wzorcem.
xxxxx