Słowniczek

Słowniczek pomoże poznać najważniejsze pojęcia w obróbce mechanicznej metali, aluminium, tworzyw sztucznych, brązu i ich stopów.  

Azotowanie

Azotowanie to proces obróbki cieplnej polegający na dyfuzji azotu do powierzchni metalu w celu utworzenia powierzchni nawęglonej. Te procesy są najczęściej stosowane w przypadku stali wysokowęglowych i niskostopowych. Są również stosowane na stalach średnio- i wysokowęglowych, tytanie, aluminium i molibdenie.

Cynkowanie

Cynkowanie lub cynkowanie galwaniczne ( również cynkowanie orkiszowe lub cynkowanie galwaniczne ) to proces nakładania ochronnej powłoki cynkowej na stal lub żelazo, aby zapobiec rdzewieniu. Najpopularniejszą metodą jest cynkowanie ogniowe, w którym części zanurza się w kąpieli z roztopionego gorącego cynku.

Hartowanie

Hartowanie to metalurgiczny proces obróbki metali stosowany w celu zwiększenia twardości metalu. Twardość metalu jest wprost proporcjonalna do jednoosiowej granicy plastyczności w miejscu przyłożonego odkształcenia. Twardszy metal będzie miał większą odporność na odkształcenia plastyczne niż mniej twardy metal.

Malowanie Proszkowe

Malowanie proszkowe to rodzaj powłoki nakładanej w postaci sypkiego, suchego proszku . W przeciwieństwie do konwencjonalnej farby w płynie, która jest dostarczana za pomocą odparowującego rozpuszczalnika, powłoka proszkowa jest zwykle nakładana elektrostatycznie, a następnie utwardzana pod wpływem ciepła lub światła ultrafioletowego.

Powłoka Ochronna

Powłoka jest pokryciem, która jest nakładana na powierzchnię przedmiotu, zwykle określane jako substratu . Powłoka może mieć charakter dekoracyjny, funkcjonalny lub dwojakim. Sama powłoka może być powłoką całopowierzchniową, całkowicie pokrywającą podłoże lub może pokrywać tylko jego części. 

Węgloazotowanie

Węgloazotowanie to metalurgiczna technika modyfikacji powierzchni stosowana w celu zwiększenia twardości powierzchni metalu, a tym samym zmniejszenia zużycia. Węgloazotowanie to metalurgiczna technika modyfikacji powierzchni stosowana w celu zwiększenia twardości powierzchni metalu, a tym samym zmniejszenia zużycia.

Prototypowanie

Rozwiercanie

Obróbka skrawaniem

obróbka ubytkowa

szlifowanie


Zainteresowany? Zapraszamy do kontaktu