Walcowanie Blach

Walcowanie Rzeszów

Firma Serwotech oferuje usługi CNC w tym precyzyjne walcowanie blach, stali, kuźnicze, aluminium oraz walcowanie na zimno i gorąco.

Walcowanie jest procesem, polegającym na odkształceniu metali i ich stopów w wyniku nacisku nakładanego przez obracające się walce, rolki. W wyniku tego procesu następuje zmiana kształtu, stanu powierzchni oraz struktury materiału, a w następstwie tego  jego właściwości mechanicznych.

Podstawowy podział procesu klasyfikuje się według kryterium temperatury. Kiedy temperatura metalu jest wyższa od jego temperatury rekrystalizacji, wówczas proces nazywa się walcowaniem na gorąco. Natomiast jeśli temperatura metalu jest niższa od jego temperatury rekrystalizacji, proces nazywa się walcowaniem na zimno.

Zobacz, co oferujemy w ramach usług CNC

Walcowanie profili na gorąco

Walcowanie na gorąco to proces obróbki metalu, który jest przeprowadzany w wysokiej temperaturze. Podczas  odkształcenia surowca pomiędzy walcami doprowadzamy do zmiany kształtu, właściwości, zapobiegając utwardzaniu się metalu. Cały czas należy monitorować temperaturę, aby utwierdzić się, że pozostaje powyżej temperatury rekrystalizacji.

Obróbka na gorąco głównie jest wykorzystywana do produkcji blach lub prostych przekrojów. Inne typowe zastosowania metalu walcowanego na gorąco: płaskowniki, blachy, rury, rurki, stal budowlana, sprzęt rolniczy, korpusy sprężarek, wagony kolejowe itd.

Walcowanie blachy na zimno

Walcowanie na zimno odbywa się przy użyciu walców, w temperaturze niższej od temperatury rekrystalizacji. Proces ten poprawia wykończenie powierzchni i utrzymuje węższe tolerancje. Do produktów walcowanych na zimno zaliczamy arkusze, taśmy, sztaby i pręty, najczęściej produkty te są mniejsze niż  walcowane na gorąco. Obróbka na zimno nie powoduje zmniejszenia grubości przedmiotu obrabianego tak bardzo, jak walcowanie na gorąco w jednym przejściu.

Stal walcowana na zimno ma zastosowanie w meblach metalowych, biurkach, stołach, krzesłach, zawiasach, rurach, bębnach stalowych itd.

GWARANCJA JAKOŚCI

PŁASKIE WALCOWANIE

Płaskie walcowanie stali jest najbardziej powszechnych form walcowania z materiałem początkowym i końcowym o przekroju prostokątnym. Materiał jest umieszczany pomiędzy dwa walce, zwane rolkami roboczymi, które obracają się w przeciwnych kierunkach. Między rolkami występuje szczelina, która jest  mniejsza niż grubość materiału wyjściowego, co powoduje jego odkształcenie. Zmniejszenie grubości materiału powoduje jego wydłużenie. Często aby materiał był lepiej obrabialny, podgrzewane są walce.

KONTROLOWANE WALCOWANIE

Kontrolowane walcowanie to rodzaj obróbki termomechanicznej, która łączy w sobie kontrolowane odkształcanie i obróbkę cieplną. Korzyści jakie niesie za sobą kontrolowane walcowanie obejmują lepsze właściwości mechaniczne i oszczędność energii.

Zainteresowany? Zapraszamy do kontaktu

WWALCOWANIE KUŹNICZE

Walcowanie kuźnicze jest procesem, które ma na celu zmniejszenie pola przekroju poprzecznego prętów poprzez prowadzenie ich między dwoma przeciwnie obracającymi się segmentami walców. Proces ten jest używany głównie w celu zapewnienia optymalnego rozprowadzenia materiału do kolejnych procesów kucia matrycowego.  Biorąc pod uwagę  kształt, rodzaj ruchu i ustawienie walców wyróżnimy następujące metody walcowania kuźniczego: walcowanie wzdłużne, poprzeczne, skośne.

Firma SerwoTech zajmuje się walcowaniem elementów:

– rur,

– prętów,

– szerokich płaskowników,

– gwintów,

– stali,

– aluminium,

– dogniatanie,
– dogładzanie,