Złącza bimetaliczne

Produkcja seryjna złączy bimetalicznych

 

Złącza tulejkowe bimetaliczne do połączenia przewodów aluminium-miedź wykorzystywanych najczęściej w energetyce – odnawialnych źródłach energii – fotowoltaice, wiatrakach. Dzięki zastosowaniu zgrzeliny aluminiowo miedzianej wyeliminowano poważny problem łączenia instalacji miedzianej z aluminiową. Połączenie takie (stykowe) powoduje powstawanie korozji elektrochemicznej co skutkuje wzrostem rezystancji połączenia co powoduje straty, grzanie połączenia oraz w skrajnych przypadkach prowadzi do powstawania pożarów. Dzięki zastosowaniu zgrzeliny powyższe problemy nie występują a połączenie jest wytrzymalsze od rodzimego materiału (aluminium).

Złączki po zgrzaniu przechodzą testy wytrzymałości na specjalnych maszynach warunkiem zatwierdzenia połączenia miedzi z aluminium jest rozerwanie detalu w innym miejscu niż sam punkt styku miedź aluminium.

Bimetaliczne złącza – zaciski kablowe

Podczas produkcji złączek ze zgrzelin wykorzystujemy roboty lub specjalizowane chwytaki do montowania detalu do wrzeciona obrabiarki. Dzięki temu obniżamy koszty produkcji i uniezależniamy cały proces od błędów ludzkich.

Wymieniona wyżej złączka w pierwszej kolejności montowana jest we wrzeciono obrabiarki gdzie za pomocą tulejki trzymana jest za część miedzianą. Następnie nóż tokarski obrabia część aluminiową nadając jej pożądany kształt. Kolejna operacja to wiercenie osiowe a następnie fazowanie CNC otworu. Tak wykonany detal jest przemocowywany za pomocą manipulatora do drugiej obrabiarki gdzie obrabiana jest cześć miedziana. W tym procesie na wstępie toczymy CNC pożądany kształt następnie wiercimy otwór osiowy i wykonujemy gwint wewnętrzny. Dzięki rozdzielonym procesom na dwie maszyny możliwe jest separowanie wiórów aluminiowych oraz miedzianych oraz ich odpowiedni recykling.

 

Złącza bimetaliczne do przewodów aluminiowo miedzianych

W procesie produkcji jaki realizowaliśmy w firmie SerwoTech wykorzystane zostały takie metale jak:

– miedź elektrolityczna,
– aluminium miękkie – plastyczne aluminium do zastosowania w energetyce.

Nadają się one do łączenia przewodów miedzianych w urządzeniach rozdzielczych. Jeżeli jesteś zainteresowany produkcją seryjną elementów, detali, części z metalu lub z tworzyw sztucznych zapraszamy do KONTAKTU. Zajmujemy się wyłącznie seryjną produkcją na podstawie dokumentacji przekazanej przez klienta lub opracowanej na potrzeby produkcji przez inżynierów Serwotech w Rzeszowie. Wykonujemy nasze zlecenia, usługi dla klientów indywidualnych oraz dla firm w całej Polsce oraz UE.

SerwoTech – Toczenie CNC