Gwintowanie Prętów

Precyzyjne Gwintowanie

Firma Serwotech oferuje usługi CNC w tym precyzyjne gwintowanie prętów, metalu, stali, tworzyw sztucznych, aluminium oraz mosiądzu.

Gwintowanie to proces tworzenia gwintu. Gwintowanie należy do najpowszechniej występujące metody łączenia ze sobą elementów. Gwinty występują w ponad 90% wszystkich produkowanych elementów konstrukcyjnych.  Istnieje wiele metod tworzenia gwintów, w tym metody subtraktywne (wiele rodzajów nacinania i szlifowania gwintów), metody deformacyjne lub przekształcające (walcowanie, formowanie lub odlewanie),  metody addytywne (np. druk 3D ) lub ich kombinacje.

Zobacz, co oferujemy w ramach usług CNC

METODY GWINTOWANIA NA TOKARCE

Istnieją różne metody tworzenia gwintów. Metodę wybraną dla dowolnego zastosowania wybiera się w oparciu o ograniczenia – czas, pieniądze, stopień wymaganej precyzji, sprzęt – gwintowanie CNC na centrum tokarskim, na tokarce, wzdłużne, osi, wałka, wewnętrzne.

Gwintowanie wewnętrzne

Niektóre technologie wytwarzania gwintów są opłacalne tylko przy częściach produkowanych masowo jak np. walcowanie a niektóre z nich głównie przy pracach jednostkowych w narzędziowniach jak choćby szlifowanie gwintu. Na przykład docieranie gwintu po szlifowaniu gwintu jest obróbką którą stosuje się bardzo rzadko zwykle w przypadku produkcji precyzyjnych sprawdzianów do gwintu lub elementów super precyzyjnych mikro-mechanizmów. Z drugiej strony walcowanie gwintów jest dużym i zróżnicowanym obszarem produkcji, który jest używany w wielu zastosowaniach, od  śrub pociągowych kulowych (drogich i precyzyjnych) po najtańsze śruby (bardzo przystępne cenowo i produkowane w dużych wolumenach). Pomiędzy tymi metodami można rozróżnić całą gamę innych metod. Do jednej z bardziej popularnych należy toczenie gwintu oraz nieco rzadziej spotykane frezowanie gwintu. Dzięki rozwojowi technologii materiałów skrawających możliwe jest dzisiaj wydajne toczenie i frezowanie gwintów w twardych materiałach takich jak stal ulepszona cieplnie powyżej 60HRC. Technologia która wcześniej zarezerwowana była głównie dla metod szlifierskich.

Gwinty metalowych elementów złącznych są zwykle wykonywane na maszynie do walcowania gwintów. Można je również nacinać na tokarce lub frezarce za pomocą płytek skrawających lub specjalnych frezów. Gwinty walcowane są z reguły mocniejsze niż nacinane. Z uwagi na umocnienie materiału w procesie walcowania charakteryzują się o kilkanaście procent wyższą wytrzymałością od gwintów nacinanych. Gwinty walcowane charakteryzują się również wyższą odpornością zmęczeniową i zużyciową w stosunku do innych metod wytwarzania.

Nacinanie gwintów

Nacinanie gwintu, w porównaniu z formowaniem i walcowaniem gwintów, jest stosowane, gdy wymagany jest pełny i precyzyjny zarys gwintu, gdy wolumen detali nie jest bardzo duży, gdy półfabrykat nie jest bardzo dokładny, podczas gwintowania gwintu stożkowego lub gdy materiał nie jest odpowiednio ciągliwy i pęka podczas procesu.

Gwintowanie ręczne

Powszechną metodą gwintowania ręcznego jest nacinanie gwintu za pomocą gwintowników i narzynek. W przeciwieństwie do wierteł, ręczne gwintowniki nie usuwają automatycznie wiórów, które tworzą. Gwintownik ręczny w trakcie pracy może się zakleszczyć i pęknąć. Szczególnie istotne jest zachowanie osiowości między otworem a gwintownikiem. Sporym ułatwieniem jest stosowanie stopniowanych gwintowników z których ten oznaczony jedną kreską tzw. „jedynka” jest tak szlifowany aby dobrze się ułożył w otworze nacinając go na niewielką głębokość tworząc delikatny zarys gwintu. W tak przygotowany otwór możemy podejść z kolejnym gwintownikiem z zestawu (zestawy składają się zwykle z dwóch lub trzech gwintowników). Drugi gwintownik trafia we wcześniej delikatnie nacięte bruzdy gwintu prowadząc się w nich. Dzięki temu otwór udaje się wykonać dużo dokładniej. Dużym ułatwieniem jest stosowanie ramienia typu pantograf z gwinciarką pneumatyczną. W naszej firmie z powodzeniem stosujemy tego typu rozwiązanie. W przypadku używania urządzeń gwintujących jak wyżej wspomniana gwinciarka lub specjalne oprawki gwintujące z kompensacją na maszynach stosuje się specjalne gwintowniki spiralne, które odpowiednio formują wióry i zapobiegają ich gromadzeniu się w otworze. Wykonujemy gwintowanie prętów, rur, otworów oraz wszystkich powierzonych nam przedmiotów.

Zainteresowany? Zapraszamy do kontaktu

 

 GWINTOWANIE JEDNOPUNKTOWE

Gwintowanie jednopunktowe jest operacją, która używa narzędzia jednopunktowego do wytworzenia kształtu gwintu na cylindrze lub stożku. Narzędzie porusza się liniowo, podczas gdy precyzyjny obrót przedmiotu obrabianego określa skok gwintu. Proces można wykonać w celu utworzenia gwintów zewnętrznych lub wewnętrznych (męskich lub żeńskich). Przy nacinaniu gwintów zewnętrznych element można trzymać w uchwycie lub zamontować w kłach. W przypadku gwintowania wewnętrznego element jest trzymany w uchwycie. Narzędzie porusza się liniowo po elemencie, usuwając materiał z przedmiotu obrabianego przy każdym przejściu. Zwykle od 5 do 7 lekkich nacięć tworzy odpowiednią głębokość gwintu. 

Koordynacja różnych elementów maszyn, w tym śruby pociągowej, suportu i przekładni zmiany biegów, była postępem technologicznym, który pozwolił na wynalezienie tokarki śrubowej , która zapoczątkowała gwintowanie jednopunktowe, jakie znamy dzisiaj.

Obecnie frezarki i tokarki CNC są powszechnie używanymi maszynami do gwintowania jednopunktowego. Na maszynach CNC proces jest szybki i łatwy (w porównaniu ze sterowaniem ręcznym) ze względu na zdolność maszyny do ciągłego śledzenia zależności położenia narzędzia i położenia wrzeciona (tzw. „synchronizacja wrzeciona”). Oprogramowanie CNC zawiera „cykle stałe”, to znaczy wstępnie zaprogramowane podprogramy, które eliminują ręczne programowanie jednopunktowego cyklu gwintowania.  Parametry są wprowadzane (np. rozmiar gwintu, przesunięcie narzędzia, długość gwintu), a maszyna wykonuje resztę. Jesteśmy w stanie wykonać precyzyjne gwintowanie prętów i innych powierzonych elementów.

Przewaga dzięki doświadczeniu

 Frezowanie gwintów

Gwinty można frezować za pomocą obrotowego frezu, jeżeli maszyna umożliwia zaprogramowanie prawidłowej spiralnej ścieżki narzędzia. Wraz z szerokim rozpowszechnieniem niedrogich, szybkich i precyzyjnych frezarek CNC, stało się to znacznie bardziej powszechne, a dziś wewnętrzne i zewnętrzne gwinty są często frezowane nawet w miejscach, gdzie wcześniej były cięte za pomocą gwintowników, głowic lub pojedynczych ostrzy. Niektóre zalety frezowania gwintów w porównaniu do skrawania jednopunktowego lub gwintowników i narzynek to krótsze czasy cykli, mniej złamań narzędzia oraz to, że lewy lub prawy gwint można wykonać za pomocą tego samego narzędzia. Dodatkowo, w przypadku dużych, nieporęcznych przedmiotów (takich jak odlew hydrantu przeciwpożarowego ), po prostu łatwiej jest pozostawić przedmiot obrabiany nieruchomo na stole, podczas gdy wszystkie potrzebne operacje obróbkowe są wykonywane na nim za pomocą narzędzi obrotowych, w przeciwieństwie do ustawiania go w celu obrotu wokół osi każdego z otworów hydrantu.

Szlifowanie gwintów

Szlifowanie gwintów odbywa się na szlifierce za pomocą specjalnie obrobionych ściernic dopasowanych do kształtu zarysu gwintu. Proces ten jest zwykle używany do wytwarzania dokładnych gwintów lub gwintów w twardych materiałach; powszechnym zastosowaniem są mechanizmy śrub kulowych. Szlifowanie gwintów zewnętrznych odbywa się zwykle w kłach. Podczas szlifowania gwintów wewnętrznych detal trzymany jest w uchwycie.

Firma Serwotech zajmuje się precyzyjnym gwintowaniem powierzonych nam przedmiotów. Wykonujemy każdy rodzaj gwintowania a w nim:

-Gwintowanie rur,

– Precyzyjne Gwintowanie śrub,

-Gwintowanie wałów,

– Szczegółowe Gwintowanie prętów,

-Gwintowanie otworów,

– Drobiazgowe Gwintowanie aluminium,

-Gwintowanie stali,

-Dokładne Gwintowanie stali nierdzewnej,

-Gwintowanie mosiądzu.